Nie oceniaj książki po okładce?
Nie oceniaj książki po okładce?

Nie oceniaj ksiażki po okładce, czyli jak ważne jest pierwsze wrażenie

 „Podstawą wszelkich zwycięstw jest strój”. (S. Dali)

„Ludzie każdego dnia będą się gapić, spraw, by było warto”. (H. Winston)

„Styl to sposób na zamanifestowanie tego, kim jesteś, bez konieczności mówienia”. (R. Zoe)

“Jak nas widzą, tak nas piszą”.

 

Te niezwykle inspirujące cytaty to tylko wycinek aforyzmów, które mówią o znaczeniu naszego wyglądu i wpływie, jaki ma na nasze otoczenie.

 

Wygląd zewnętrzny jest jednym z kluczowych elementów komunikacji i bezsprzecznie wpływa na to, jak postrzega nas otoczenie. W psychologii mówi się o efekcie pierwszeństwa, czyli mocy – niezwykłej sile tkwiącej głęboko w naszym ewolucyjnym DNA. To właśnie ta moc powoduje, że potrzebujemy zaledwie kilku sekund, aby w swojej głowie stworzyć obraz nowo poznanej osoby. W świecie modowym, zwłaszcza w środowisku stylistów, mówi się, że masz dosłownie kilka sekund na zrobienie pierwszego wrażenia. Pierwsze wrażenie ma niezwykłą moc.

Efekt pierwszeństwa jest bowiem tak silny, że późniejsze zachowania nowo poznanej osoby, interpretujemy już w sposób zgodny z naszym pierwszym wrażeniem. Mówi się, że nie powinniśmy oceniać książki po okładce, jednak w świecie przepełnionym obrazami, czy tego chcemy czy też nie, tak właśnie się dzieje. Nasz wizerunek, a co za tym idzie nasze ubranie, wyraża i wzbudza szacunek naszych odbiorców, a odpowiednio dobrana garderoba może podkreślić Twój styl życia, profesjonalizm, czy po prostu zakomunikować: jestem sobą, czuję się komfortowo w tym, co mam na sobie.

 

 

Zawsze powtarzam swoim klientom, że jeżeli ktoś jest dobrze ubrany to znaczy, że czuje się dobrze z tym, co ma na sobie, to wyraża jego osobisty styl, czuje się komfortowo – ubrany, a nie przebrany. Pamiętajmy, że ważniejszy jest styl, a nie stylizacja, dlatego pozwól by prowadziła Cię intuicja.

Ubiór mówi wiele o tym kim jesteśmy, lub może bardziej kim chcemy być w oczach innych.  Każdy z nas celowo wykorzystuje jego siłę do kreowania swojego wizerunku, ale pamiętajmy, że warto działać w zgodzie ze sobą, intuicyjnie wybierać styl, który pasuje do naszego charakteru, czy zawodu i wykonywanej pracy.

 

Dress code w pracy może podkreślić nasz zawodowy status i sprawić, że partnerzy biznesowi odbiorą nas jako osoby profesjonalne i kompetentne. Znając efekty pierwszego wrażenia i konsekwencje jakie za sobą niosą, pamiętajmy również o mocy kolorów, które również w oka mgnieniu mogą odmienić lub zepsuć Twój wizerunek.

Czerwony symbolizuje działanie, pasję, siłę i determinację, natomiast w nadmiarze może powodować (w nas i w odbiorcach) zniecierpliwienie, nerwowość, czy irytację. Szary kojarzony jest z inteligencją, stabilnością i dojrzałością, jasna szarość łagodzi uspokaja, sprzyja koncentracji. Ciemny szary wskazuje na samodyscyplinę, jest bardziej poważnym kolorem, często o charakterze służbowym. Biel od wieków kojarzona jest z perfekcją, spokojem, harmonią i uczciwością, to kolor idealny jako baza do stylizacji casualowych i tych bardziej profesjonalnych. Biel oczyszcza umysł i ducha, pozwala się skoncentrować na wykonywanej przez nas czynności. Zieleń kojarzy się z osobami przyjaznymi, buduje zaufanie i daje poczucie “bycia zaopiekowanym”. Myśląc o dodatkach warto wziąć pod uwagę srebro, które kojarzone jest z kobiecą energią, porządkiem, jest to również kolor mocno inspirujący intuicję, wywołujący skojarzenia z prestiżem i nowoczesnością.

Każda z nas ma swój charakterystyczny, niepowtarzalny temperament, osobisty styl i urok, który warto podkreślać odpowiednio dobraną garderobą.

Zastanówmy się więc nad swoim aktualnym kodem ubraniowym – czy to co w tej chwili mam na sobie jest ze mną spójne? Czy podkreśla moją osobowość i czy czuje się w tym komfortowo? Czy zależy mi na tym, jak postrzega mnie otoczenie? Oczywiście każda z nas ma lepsze i gorsze dni, w żadnym przypadku nie dajmy się zwariować. Przez 365 dni w roku nie musimy za każdym razem wyglądać perfekcyjnie. Bądźmy sobą pamiętając, że to zawsze robi największe wrażenie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl