
Barbara Hoff – krakowianka z wyboru, polska Coco Chanel.
Wiecie już, że End Of The Day nasz siostrzany duet łaczy nie tylko przyjaźń, praca, rodzinne więzi, ale i miłość do Krakowa i tego, co naszemu miastu dodawało i dodaje blasku. Siłą miasta są często ludzie kreatywni, z głową pełną niesamowitych pomysłów, Ci, którzy zostają zapamiętani jako wielcy malarze, wybitni artyści, architekci z niezwykłym talentem do projektowania przestrzeni, czy słynni projektanci.
Gwiazd na krakowskim niebie były dziesiątki – Pani Szymborska spotykana na kawie w Nowej Prowincji, nasz ukochany Piotr Skrzynecki z Piwnicy pod Baranami, Marek Grechuta, Anna Dymna, Grzegorz Turnau śpiewający o deszczowym mieście, Roma Ligocka, Roman Polański i tysiące innych, wielkich, nazwisk, które część swojego życia połączyły z krakowskim klimatem. Do tego grona podziwianych i wielkich, naszych zdaniem, z pewnością może dołączyć historia Barbary Hoff, dzięki której na szarych ulicach okresu PRL-u, wreszcie pojawiły się kolory.
Zdjęcie Barbary Hoff: FOT. WOJCIECH PLEWIŃSKI/FORUM
O jej przygodzie z modą zadecydował, jak to często bywa – przypadek. Barbara –ślązaczka z Katowic, myślała bowiem o studiach w łódzkiej filmówce, jednak spóźniła się ze złożeniem dokumentów aplikacyjnych i znalazła się w Krakowie. Tam poznała poznała ówczesnego redaktora „Przekroju” Mariana Eliego.
Kiedy opowiedziała mu o swoich pomysłach dotyczących mody, ten od razu zaproponował jej prace w Przekroju. Jak sama wspomina w rozmowie w Wysokich Obcasach: „ W tamtym czasie Janina Ipohorska pisała felietony o modzie, ale chętnie dopuściła mnie do spółki. (…) Przychodziłam z pomysłami i siadałyśmy do rozpisania ich na głosy Lucynki i Paulinki, młodych kobiet rozmawiających o modzie i stylu życia.”
I tak rozpoczęła się przygoda z modą i sama marka HOFFLAND, która przez dziesięciolecia była obiektem westchnień Polek. Pierwsze projekty Barbary pojawiają się w 1955 roku. Ich autorka jest niezwykle kreatywna – wykorzystuje pozornie niemodne, tanie tkaniny, przerabia trykotowe bluzki, np. poprzez obcinanie z nich kołnierzyków i proponując noszenie ich tyłem do przodu. Barbara Hoff walczy o to, aby Polki wiedziały co w modzie piszczy. Dlaczego to stało się jej priorytetem? Jak sama tłumaczy, prawie 50 lat później, w wywiadzie dla Wysokich Obcasów: „A ja miałam wbite do głowy, że istnieje etos inteligencji, że inteligencja ma coś robić dla kraju, a nie dla siebie, że jest ciasno zaciągnięta żelazna kurtyna, ale przecież jesteśmy w Europie i nie możemy pozwolić się wypchnąć. Było ważne, żeby kultura była światowa (…). Wymyśliłam więc tę modę, bo uważałam, że moda otwiera ludzi na coś nowego, innego, na świat. Uczy tolerancji. A jak się otworzy głowę na to, to otworzy się też na inne rzeczy.”
Pierwsze sukienki projektu Hoff uszyte przez warszawską CORE (największe zakłady odzieżowe w Polsce Ludowej) pojawią się w warszawskim domu towarowym Cedet w latach 60. Tłumy Polek szukających modowego powiewu świeżości szturmowały półki sklepowe. Klientki brały co wpadło w ich ręce, rozbierały manekiny, dosłownie walczyły o sztruksowe szmizjerki. Po kilku miesiącach Barbara Hoff tworzy następną kolekcję tym razem stawiając na aksamit i koronkę. Po raz kolejny pojawiły się ogromne tłumy i wielki szał.
Projekty Barbary zyskują coraz większy rozgłos. Powstaje HOFFLAND. Projekty realizowane są w kilkudziesięciu szwalniach na terenie całego kraju, począwszy od Szczecina, a skończywszy na Krośnie. Barbara zawsze jest na czasie – na łamach Przekroju wciąż opisuje sukces KENZO, rodzącą się w Londynie modę na punk, czy błyszczące ciuchy disco lat 80. Hoff związana jest z Przekrojem aż do lat 90-tych.
Wystawę „Barbara Hoff. Polskie projekty polscy projektanci” od lipca można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni. Obok rysunków i zdjęć z prywatnych archiwów oraz 150 oryginalnych ubrań z metką Hoffland na wystawie pojawi się także sesja autorstwa jednej z najzdolniejszych fotografek młodszego pokolenia – Zuzy Krajewskiej.
Zródła zdjęć:
Zdjęcie Barbary Hoff: FOT. WOJCIECH PLEWIŃSKI/FORUM
Okładka katalogu z wystawy "Barbara Hoff. Polskie projekty polscy projektanci": http://sklep.muzeumgdynia.pl/product/barbara-hoff/