KILKA SŁÓW O STYLU BOHO.
KILKA SŁÓW O STYLU BOHO.

#boholovers, #bohosukienki, #boholook, #bohogirl – wszędzie dookoła nas panuje moda na boho, której nie sposób przeoczyć. Największe domy mody poświęcają stylowi boho swoje letnie kampanie, a modowe ikony, w tym najbardziej znane influencerki, kochają ten styl, niezależnie od panującej pory roku.

Skąd właściwie wywodzi się styl boho?

Mianem bohemy początkowo określano cyganerię artystyczną, której styl wykraczał poza ogólnie przyjęte, klasyczne normy – mieszanina kultur miała swoje odzwierciedlenie w stylizacjach, które zawsze nacechowane były awangardą. Bohema stanowiła pewna filozofię życia, nurt artystyczny nakłaniający do nieskrępowanego, wykraczającego poza konwenanse sposobu na wyrażenie swojej osobowości. Bohema stawiała również na zupełnie swobodną twórczość, bez stawiania sobie granic i zasad.

Bohema to przeze wszystkim XIX wieczny Paryż i przepiękna (dziś, a kiedyś wręcz przeciwnie) znajdująca się na wzgórzu dzielnica Montmartre. To właśnie tam, w niewielkich pokojach gromadzili się studenci, chętni do tworzenia „nowego nurtu”, do wolnego i nieskrępowanego wyrażania siebie poprzez sztukę zakazaną. Studenci inspirowani  cygańską  muzyką, ich sposobem życia, śpiewami, ale i ubiorem, zaczęli tworzyć swój nowy wizerunek, coraz częściej ubierając się kolorowo, łącząc ze sobą pozornie niepasujące warstwy i faktury.

Duch artystycznej bohemy przetrwał następne kilkaset lat i ze zdwojona siłą bujnie rozkwitnął w ruchu hipisowskim na przełomie lat 60 i 70-tych.  Hippisi – niesamowity ruch młodych ludzi o porażającej sile działania, odrzucający konwenanse, wszelkie zasady pokolenia swoich rodziców, propagujący wolność, równość i miłość, odświeżył zapomniany styl boho. Luźne koszule w kwiaty, przecierane jeansy dzwony, sztruks, kolorowa biżuteria, koronki – jedyną zasadą, której trzymali się hippisi był totalny brak zasad. Tutaj nie obowiązywał dress code. Lata 60-te to również drastyczne skrócenie długości spódnic – na ulicach pojawiły się pierwsze mini autorstwa Mary Quant, która otworzyła kultowy w tamtych czasach butik Bazzar na King's Road w Londynie.

Współczesny styl boho to przede wszystkim moda dla kobiet – duże, wyraźne printy kwiatowe na zwiewnych szyfonowych tkaninach, delikatne formy sukienek, lekkie falbany, koronki, asymetryczne spódnice. Do tego obowiązkowo kolorowa biżuteria – wiele różnobarwnych bransoletek , wisiorki inspirowane biżuterią vintage, długie kolczyki, czy kapelusze stanowiące zwieńczenie stylizacji.

Dziś boho nie jest związane już z żadną większą ideą, jest trendem, modą, która powraca co sezon w delikatnie innej odsłonie. END OF THE DAY kocha boho, a jaki jest Twój ukochany styl?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl