Dawno, dawno temu... czyli co słychać w modzie 1956 roku?!
Dawno, dawno temu... czyli co słychać w modzie 1956 roku?!

Wiosna 1956

 

Zawsze kochałam stare gazety, książki.. antykwariaty na krakowskim Kazimierzu, pachnące starodrukami, pożółkłym papierem , …  właśnie w takim magicznym miejscu wpadł jakiś czas temu w moje ręce niezwykły egzemplarz żurnala z 1956 pt „ Świat mody- czasopismo poświęcone modzie dla wszystkich”.

 

Zobaczmy wiec, jakie hity i trendy panowały wiosną 1956 roku ...

 

Na wstępie redaktorzy  informują, iż „ genialne pomysły wielkich modotwórców w konfrontacji z realnym życiem giną szybko dlatego, że zupełnie nie biorą pod uwagę estetycznych wymagań znacznej wielkości kobiet, a co jeszcze ważniejsze – ich przeciętnych możliwości materialnych. Pomysły te „nie chwytały” (dosłowny cytat!)  dlatego, że miały przeważnie charakter abstrakcyjny- sztuki elitarnej, bardzo, bardzo dalekiej od potrzeb ogółu…” . Cytat jest w pełni oryginalny ! Niesamowite, jak współcześnie brzmi jego przekaz!

 

Zobaczmy więc,  jakie praktyczne aspekty mody w 1956 polecają twórcy gazety.

Najpierw poruszane są kwestie związane z kolorystyką:  „ ulubionymi kolorami tej wiosny, będą różne odcienie beżu (…), a także popiele, turkus. Powodzeniem będą się również cieszyły odcienie niebieskiego (…) a także niuanse kolory czerwonego . Co do fasonów- „ generalną dyrektywą nowej mody, której kobiety zawsze słuchają jest linia wysmuklająca.” – aktualne, co? 😊

 

 

„Kroje wiosennych sukienek są bardzo zróżnicowane. Linie wysmuklające najgłośniej się wypowiada w modelach prostych i wąskich, krojonych w całości noszonych bez pasków. „ Autorzy podkreślają , że wciąż modne będą tzw garsonki, czyli dwuczęściowe komplety złożone z żakietów i spódnic, przeważnie ołówkowych i dopasowane marynarki sięgające do połowy biodra, z mocno wytaliowaną linią pasa.

Okazuje się , że hitem wiosny 1956 roku były bluzki- koszulowe w wielką kratę - i jak podkreślają redaktorzy- wypuszczanie ich na wierzch, miało być zupełnie innowacyjnym posunięciem.

 

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami gazety.. Zobaczcie, jak wiele nas łączy z dziewczynami z przed ponad 50 lat….

Czy Wy też lubicie powroty d dawnych lat?

Kochacie taki daleki throwback? Podzielcie się z nami Waszymi przemyśleniami na ten temat!

 

Całusy z Krakowa!

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl